Do najczęściej popełnianych przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Z uwagi na stwarzanie zagrożenia nie tylko dla innych uczestników ruchu ale i dla siebie kierujący pojazdem może zostać surowo ukarany i pozbawiony prawa jazdy na długi czas.
Jazda pod wpływem alkoholu nie zawsze bywa przestępstwem
Dla zakwalifikowania prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu jako wykroczenia istotne znaczenie ma zawartość alkoholu we krwi bądź w wydychanym powietrzu. Za wykroczenie będzie uznana sytuacja gdy poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila bądź gdy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,1 mg/dm3 do 0,25 mg/dm3. W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. stanem po spożyciu alkoholu. Z kolei przestępstwem będzie sytuacja gdy alkohol we krwi przekracza 0,5 promila albo w wydychanym powietrzu będzie wynosił 0,25 mg/dm3. Jest to tzw. stan nietrzeźwości.
Pamiętać, należy, że prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny np. roweru w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem.
Co grozi gdy jazda pod wpływem jest wykroczeniem ?
Gdy prowadzenie pod wpływem alkoholu stanowi wykroczenie sąd może wymierzyć karę aresztu do 30 dni albo karę grzywny nie niższej niż 50 złotych. Dodatkowo obligatoryjnie orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów w wymiarze okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Co grozi za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości ?
Sankcją za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat dwóch. W przypadku popełnienia omawianego przestępstwa sąd jest zobligowany do orzeczenia dodatkowych środków, którymi są:
– zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju na okres od 3 lat do 15 lat
– świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.
Okoliczności łagodzące wymiar kary
Zarówno w przypadku popełnienia wykroczenia jak i przestępstwa wystąpienie pewnych okoliczności ma wpływ na wysokość kary, a także na jej warunkowe zawieszenie czy nawet warunkowe umorzenie postępowania. Do nich zalicza się niekaralność, sposób dotychczasowego życia, działanie na granicy tzw. stanu wyższej konieczności, danie gwarancji nienaruszania porządku prawnego w przyszłości.
Ponowne prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości kierujący podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio. Ponadto, obligatoryjne jest orzeczenia świadczenia pieniężnego na na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10.000 złotych.
Kategoria prawa jazdy ma znaczenie dla dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów
Dla dożywotniego orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów ma znaczenie okoliczność jakim pojazdem mechanicznym kierujący poruszał się podczas pierwszego czynu a jakim podczas kolejnego. Chodzi tutaj o kategorię prawa jazdy. Jeżeli za pierwszym razem sprawca poruszał się motocyklem i zatrzymano mu prawo jady kat. A to aby orzec zakaz prowadzenia pojazdów dożywotnio musi on ponownie poruszać się motocyklem w stanie nietrzeźwym.
Ponowne prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu a naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów
Błędem jest utożsamianie wspomnianych przestępstw. Naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów wchodzi w grę gdy orzeczono wobec kierowcy prawomocnie zakaz prowadzenia pojazdów, a on nie dostosowuje się do niego i nadal jest uczestnikiem ruchu jako kierujący. Naruszenie zakazu nie musi nastąpić pod wpływem alkoholu. Gdy jednak uprzednio skazany naruszy zakaz pod wpływem alkoholu jego zachowanie należy traktować łącznie jako ponowne prowadzenie pod wpływem i naruszenie zakazu orzeczonego w przeszłości. To oczywiście wpływa na zwiększenie wymiaru kary.
Przeczytaj także: Zatrzymanie prawa jazdy jako konsekwencja prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu