Bernat & Wawrzyniak Kancelaria Adwokacka

Prawa konsumenta

Każdy z nas codziennie zawierajÄ…c umowÄ™ sprzedaży nabywa pewnego rodzaju dobra. Jeżeli nie sÄ… one zwiÄ…zane bezpoÅ›rednio z prowadzonÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… bÄ…dź zawodowÄ… każdy kto zawiera umowÄ™ sprzedaży jest konsumentem. Ze wzglÄ™du na ochronÄ™ interesów podmiotów nie bÄ™dÄ…cych profesjonalistami utworzono odrÄ™bnÄ… kategorię praw – prawa konsumenta. To one wprowadzajÄ… szereg uÅ‚atwieÅ„ dziÄ™ki którym kupujÄ…cy może np. odstÄ…pić od umowy kiedy nabyty towar ma wady czy też jest nietrafionym prezentem.

Co zrobić gdy kupiona rzecz ma wady fizyczne ?

Gdy nabyta rzecz ma wady fizyczne np. jest uszkodzona, nie ma takich właściwości o jakich zapewniał sprzedawca prawa konsumenta dają kupującemu możliwość złożenia reklamacji. Z reklamacji można skorzystać powołując się na rękojmię za wady lub gwarancję. Ta pierwsza jest trybem dochodzenia odpowiedzialności od sprzedawcy w związku z ujawnioną wadą (niezgodnością z umową). Ta druga jest dobrowolnym oświadczeniem przedsiębiorcy dotyczącym jakości towaru i przyjętych obowiązków na wypadek gdyby jakość rzeczy sprzedanej nie odpowiadała umowie.

Jakie uprawnienia przysługują z tytułu rękojmi za wady fizyczne ?

Konsument może żądać od sprzedawcy:

– wymiany rzeczy na nowÄ…,

– naprawy rzeczy,

– obniżenia ceny,

– odstÄ…pienia od umowy gdy wada jest istotna

Pamiętać należy, że wybór żądania należy do konsumenta. Gdy sprzedawca kwestionuje wybór nabywcy może zaproponować inne rozwiązanie. Przy wyborze rozwiązania prawa konsumenta nakazują branie pod uwagę łatwości i szybkości wymiany towaru na nowy bądź jego naprawy, charakter wady czy jest ona istotna czy nie oraz to czy towar był wcześniej reklamowany.

Ile czasu ma konsument na skorzystanie z rękojmi za wady ?

Za wadę sprzedanego towaru przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność jeżeli zostanie ona ujawniona w okresie 2 lat od chwili jej wydania. Jeżeli chodzi o nieruchomość to okres ten jest wydłużony i wynosi 5 lat.

A może trzeba skorzystać z udzielonej gwarancji ?

Gwarancja obejmuje zarówno obowiązki gwaranta jak i uprawnienia konsumenta w sytuacji gdy towar nie posiada właściwości wskazanych w oświadczeniu gwarancyjnym. Te obowiązki mogą być sformułowane dowolnie i obejmować zwrot zapłaconej kwoty, wymianę rzeczy bądź jej naprawy. Pamiętać należy, że gwarant  (producent dystrybutor, sprzedawca i inn.) samodzielnie formułując treść gwarancji może wyłączyć lub ograniczyć swoją odpowiedzialność.

Gwarancja jest udzielana nawet w reklamie

Udzielenie gwarancji następuje w różnej formie, w tym również w reklamie. Zazwyczaj przybiera ona postać dokumentu gwarancyjnego wydawanego wraz z zakupionym towarem. Konsument ma prawo żądać by udzielona gwarancja miała formę pisemną. Dla ochrony interesów konsumenta prawa konsumenta pozwalają na zgłoszenie reklamacji i skorzystanie z gwarancji bez dokumentu. W tym wypadku mogą jednak powstać wątpliwości co do treści gwarancji.

W jakim czasie można skorzystać z gwarancji ?

Z racji tego, iż treść gwarancji formułowana jest przez gwaranta od jego woli zależy okres na jaki zostaje ona udzielona. Jeżeli gwarant nie oznaczył czasu przyjmuje się, że gwarancja została udzielona na 2 lata. W przypadku gdy gwarant wymienił towar na nowy bądź dokonał istotnych napraw termin gwarancji biegnie od nowa od momentu dostarczenia rzeczy.

Gwarancja nie pozbawia prawa do skorzystania z rękojmi za wady

Wykonywanie uprawnień z gwarancji jest niezależne od uprawnień przyznanych w ramach rękojmi za wady. To oznacza, że w sytuacji nieuwzględnienia żądań konsumenta korzystającego z jednej podstawy do reklamacji ma on prawo skorzystać z drugiej np. nieuwzględnienie reklamacji z gwarancji konsument może złożyć reklamacje z tytułu rękojmi za wady.

Forma reklamacji

Prawa konsumenta nie wskazują w jaką formę powinna posiadać reklamacja. Dla celów dowodowych powinna być to jednak forma pisemna. W jej treści konieczne jest aby opisać wadę i określić żądanie np. wymiana rzeczy na nową wolną od wad. Po sporządzeniu reklamacji konsument może przekazać pismo bezpośrednio bądź wysłać na jego adres.

Paragon nie jest potrzebny by złożyć reklamację

Paragon, rachunek stanowi potwierdzenie zakupu danej rzeczy i ułatwia złożenie reklamacji. Nie mniej jednak nie jest potrzebny by skutecznie reklamować wadliwy towar. Dla wykazania, że towar został nabyty w danym sklepie można przedstawić inne dowody np. świadków, potwierdzenie przelewu, korespondencje email, wydruki z karty płatniczej. Prawa konsumenta nie pozwalają na uzależnienie przyjęcia reklamacji od posiadanego paragonu.

Kiedy złożyć reklamacje i jak długo trzeba czekać na odpowiedź ?

Aby nie stracić uprawnień konsument musi złożyć reklamacje opartą o rękojmie za wady  przed upływem roku od dnia ujawnienia wady. To jednak nie skraca odpowiedzialności sprzedawcy której okres wynosi 2 lata. Jeżeli chodzi o czas rozpatrzenia reklamacji przez sprzedawcę to wynosi on 14 dni od jej złożenia. Dotyczy to wypadków gdy konsument żąda wymiany towaru, naprawy rzeczy bądź obniżenia ceny. W sytuacji niedochowania terminu prawa konsumenta pozwalają na uznanie, że reklamacja jest zasadna, a sprzedawca nie może odmówić spełnienia żądania.

A co robić gdy kupiona rzecz okazała się nietrafionym prezentem ?

W przypadku zakupu rzeczy w tzw. sklepie stacjonarnym sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia niewadliwego towaru gdy klient się rozmyśli. Jeżeli rzecz została nabyta przez Internet bądź poza lokalem przedsiębiorstwa konsument może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podawania przyczyny.

W jakiej formie odstąpić od umowy ?

Złożenie oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy powinno nastąpić na piśmie. To oświadczenie można sformułować samodzielnie bądź skorzystać z gotowego formularza.

Zwrot towaru po odstÄ…pieniu od umowy

Po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy konsument jest zobligowany zwrócić towar w terminie 14 dni. Do jego zachowania wystarczy aby konsument nadał go przesyłką pocztową bądź kurierem.

Zwrot pieniędzy po odstąpieniu od umowy

Ze zÅ‚ożeniem oÅ›wiadczenia o odstÄ…pieniu  idzie w parze zwrot Å›rodków pieniężnych przez sprzedawcÄ™. To powinno nastÄ…pić niezwÅ‚ocznie – nie później niż 14 dni od otrzymania oÅ›wiadczenia woli. Åšrodki pieniężne sÄ… zwracane tÄ… samÄ… drogÄ… jakÄ… uiÅ›ciÅ‚ je konsument wraz z kosztami dorÄ™czenia przesyÅ‚ki. Należy zaznaczyć, że przedsiÄ™biorca może wstrzymać siÄ™ ze zwrotem pieniÄ™dzy do dnia otrzymania towaru.

Odstąpienie od umowy nie zawsze będzie skuteczne

Prawa konsumenta przewidują katalog umów od których z uwagi na charakter świadczenia nie można odstąpić.

SÄ… to umowy:

  • o Å›wiadczenie usÅ‚ug, jeżeli przedsiÄ™biorca wykonaÅ‚ w peÅ‚ni usÅ‚ugÄ™ za wyraźnÄ… zgodÄ… konsumenta, który przed rozpoczÄ™ciem Å›wiadczenia zostaÅ‚ poinformowany o tym, że po jego speÅ‚nieniu utraci prawo do odstÄ…pienia od umowy – np. korepetycje udzielane przez internet;
  •  w których cena lub wynagrodzenie zależą od wahaÅ„ na rynku finansowym, niezależnych od przedsiÄ™biorcy i mogÄ…cych wystÄ…pić przed upÅ‚ywem terminu na odstÄ…pienie od umowy – np. sprzedaż walut obcych;
  • w których przedmiotem Å›wiadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana wedÅ‚ug specyfikacji konsumenta lub sÅ‚użąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb – np. zamówienie w e-sklepie koszulki z zaprojektowanym przez siebie nadrukiem;
  • w których towar szybko ulega zepsuciu lub ma krótki termin przydatnoÅ›ci do użycia – np. artykuÅ‚y spożywcze: owoce, warzywa, nabiaÅ‚;
  • w których przedmiotem Å›wiadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczÄ™towanym opakowaniu, której po otwarciu nie można zwrócić ze wzglÄ™du na ochronÄ™ zdrowia lub higienÄ™, jeżeli opakowanie to zostaÅ‚o otwarte po dostarczeniu, np. soczewki kontaktowe;
  • w których przedmiotem Å›wiadczenia sÄ… rzeczy, które po dostarczeniu, ze wzglÄ™du na swój charakter, zostajÄ… nierozÅ‚Ä…cznie poÅ‚Ä…czone z innymi rzeczami – np. paliwo wlane do samochodu;
  • w których przedmiotem Å›wiadczenia sÄ… napoje alkoholowe, jeÅ›li ich cena zostaÅ‚a uzgodniona podczas zawarcia umowy sprzedaży, dostarczenie może nastÄ…pić dopiero po upÅ‚ywie 30 dni, a wartość zależy od wahaÅ„ na rynku, pozostajÄ…cych poza kontrolÄ… przedsiÄ™biorcy – np. wysokogatunkowe wina kolekcjonerskie lub whisky;
  • w których konsument wyraźnie żądaÅ‚, aby przedsiÄ™biorca przyjechaÅ‚ do niego w celu dokonania pilnej naprawy lub konserwacji – np. dostrojenie odbiornika telewizyjnego.

 

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie albo masz problem prawny i szukasz rozwiązania skontaktuj się z nami. Każdego dnia znajdujemy korzystne dla Naszych Klientów rozwiązania.

Similar Articles

Gdy ZUS odmówi przyznani... Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym z tytułu ubezpieczenia społecznego i przysługuje kobiecie, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, przyjęła dziecko w
Europejski Nakaz Aresztow... Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) jest instytucją postępowania karnego toczącego się w stosunku do osoby przebywającej poza granicami kraju. Do jego zastosowania konieczne jest jednak, aby przebywał on
Alimenty – kto, kie... Na każdym czÅ‚onku rodziny spoczywa obowiÄ…zek dostarczania Å›rodków utrzymania tym czÅ‚onkom rodziny którzy nie sÄ… w stanie zaspokoić swoich potrzeb. Jest to obowiÄ…zek alimentacyjny, którego postaciÄ… sÄ…
Zmiany w Krajowym Rejestr... Na mocy ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze SÄ…dowym uchwalonej przez Sejm w dniu 26 stycznia 2018 roku dokonano reformacji rejestru. Zmiany w Krajowym Rejestrze SÄ…dowym
Podział gospodarstwa rol... Podział gospodarstwa rolnego bywa często przedmiotem spraw o podział majątku wspólnego małżonków, dział spadku czy zniesienie współwłasności. Jeżeli strony są zgodne co do sposobu działu gospodarstwa rolnego
Odszkodowanie za wywłasz... Inwestycje celu publicznego, w szczególności budowa dróg często wiążą się z pozbawieniem własności dotychczasowych właścicieli. Aby złagodzić skutki swojego działania Skarb Państwa musi wypłacić odszkodowanie za wywłaszczenie
Koronawirus a prawa praco... Od 24 marca 2020 roku zmagamy się z wprowadzonym stanem epidemii, który spowodował wprowadzenie ograniczeń w zakresie praw i wolności obywatelskich. Liczne zakazy wpływają na funkcjonowanie zakładów
Odroczenie wykonania kary... Po wydaniu wyroku skazującego na bezwzględną karę pozbawienia wolności skazanym często zależy by przesunąć jej odbycie w czasie. Pozostawanie na wolności umożliwia odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Umowa kontraktacji –... Umowa kontraktacji odgrywa istotnÄ… rolÄ™ w obrocie pÅ‚odami rolnymi. Dla każdego rolnika podpisana umowa kontraktacji to szansa na pozyskanie Å›rodków finansowych i staÅ‚Ä… współpracÄ™ w zbywaniu produktów.
Warunkowe umorzenie postÄ... Warunkowe umorzenie postÄ™powania stanowi jeden ze Å›rodkow probacyjnych, a wiÄ™c instytucji prawa karnego polegajÄ…cej na poddaniu sprawcy próbie. IstotÄ… tej instytucji jest odstÄ…pienie od skazania i wymierzenia