Odpowiedzialność za długi spadkowe często determinuje przyjęcie spadku przez spadkobiercę. Z reguły wizji przyjęcia spadku towarzyszy obawa spłacania długów zmarłego. Od 18 października 2015 roku jednak odpowiedzialność za długi spadkowe uległa zmianom i nie we wszystkich przypadkach spadkobierca odpowiada za całość zobowiązań spadkodawcy.
Długi spadkowe. Co wchodzi w skład ?
Do długów spadkowych należą obowiązki zmarłego, którego nie wygasają z chwilą śmierci, a także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń, jak również inne obowiązki.
Odpowiedzialność za długi spadkowe zależy od sposobu przyjęcia spadku
W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza stanu czynnego spadku (tzw. aktywów). Z kolei przyjęcie spadku wprost prowadzi do odpowiedzialności bez ograniczenia.
Jak przyjąć spadek ?
Jeżeli osoba powołana do dziedziczenia zdecyduje się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub wprost powinna złożyć oświadczenie przed notariuszem lub w sądzie.
Jaki jest termin do przyjęcia spadku ?
Oświadczenie o przyjęciu spadku powinno zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania.
Odpowiedzialność za długi spadkowe w braku oświadczenia o przyjęciu spadku
W braku oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.
Należy zaznaczyć, że przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza w braku oświadczenia woli ma zastosowanie wyłącznie do spadków otwartych od dnia 18 października 2015 roku. Jeżeli spadkodawca zmarł przed wspomnianym dniem i upłynął termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku to domniemywa się przyjęcie spadku wprost.
Przeczytaj także:
Co zrobić gdy przyjęcie spadku nastąpiło z mocy prawa, a brak jest woli jego przyjęcia ?
Z jakiego majątku ponosi się odpowiedzialność za długi spadkowe ?
Do dnia złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku przed notariuszem lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku regulowanie zobowiązań następuje z masy spadkowej. Natomiast po przyjęciu spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi zmarłego z całego swojego majątku. Należy zaznaczyć, ze zakres odpowiedzialności z własnego majątku zależy od sposobu przyjęcia spadku. W przypadku przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi do wartości stanu czynnego spadku. W sytuacji przyjęcia wprost odpowiedzialność jest nieograniczona i niezależna od wartości aktywów.
Jak spłacane są długi w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza ?
Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza jest zobowiązany do sporządzenia wykazu inwentarza. Jest to lista przedmiotów należących do spadku oraz długów spadkowych. Po sporządzeniu powyższego dokumentu spadkobierca spłaca długi zgodnie z tym wykazem.
Spłata niektórych długów spadkowych może prowadzić do odpowiedzialności ponad wartość spadku
Gdy podmiot przyjmujący spadek z ograniczeniem odpowiedzialności spłacił spłacając niektóre długi spadkowe, wiedział lub przy dołożeniu należytej staranności mógł dowiedzieć się o istnieniu innych długów ponosi odpowiedzialność ponad wartość stanu czynnego spadku. Jednak odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości w jakiej byłby obowiązany je zaspokoić, gdyby spłacał wszystkie długi spadkowe.
Dział spadku a odpowiedzialność za długi spadkowe
Gdy jest kilku spadkobierców to do chwili działu spadku ponoszą oni odpowiedzialność solidarną.Polega ona na tym, że wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia na jego rzecz od jednego ze spadkobierców, kilku z nich bądź wszystkich, a zapłata z przez jednego ze spadkobierców zwalnia pozostałych. Jeżeli jeden ze spadkobierców uczynił zadość roszczeniu wierzyciela może żądać zwrotu od pozostałych w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów. Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność w stosunku do wielkości swoich udziałów.
Przeczytaj także:
Zachowek – jako rekompensata za pominięcie w testamencie
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na konkretne pytanie albo masz problem prawny i szukasz rozwiązania skontaktuj się z nami. Każdego dnia doradzamy i znajdujemy korzystne dla Naszych Klientów rozwiązania.