Upływ czasu może powodować wraz z innymi przesłankami zmiany w sferze prawa własności oraz niektórych praw rzeczowych. Te zmiany polegają na tym, że dotychczasowy właściciel na skutek nie wykonywania swych praw traci je na rzecz innej osoby. Instytucją wywołującą taki skutek jest zasiedzenie.
Co może być przedmiotem zasiedzenia ?
Przedmiotem zasiedzenia mogą być tylko prawa rzeczowe własność rzeczy ruchomych jak i nieruchomości, użytkowanie wieczyste i niektóre ograniczone prawa rzeczowe np. służebność drogi koniecznej.
Ponadto, zasiedzieć można udział we współwłasności.
Jakie są przesłanki zasiedzenia ?
Przesłanki zasiedzenia są różne w odniesieniu do zasiedzenia nieruchomości i ruchomości.
Zasiedzenie nieruchomości następuje gdy osoba posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako będący w dobrej wierze posiadacz samoistny bądź od 30 lat jako posiadacz będący w złej wierze.
W związku z tym do nabycia nieruchomości przez zasiedzenie konieczne są dwie przesłanki:
1. samoistne posiadanie
2. upływ czasu (20 lat albo 30 lat)
W przypadku rzeczy ruchomej:
1. samoistne posiadanie
2. upływ trzech lat
3. dobra wiara
Czym jest samoistne posiadanie ?
Posiadanie samoistne to posiadanie odpowiadające treści prawa własności czyli osoba dana osoba włada rzeczą jak właściciel i jako taka jest postrzegana przez inne osoby.
Zasiedzenie następuje tylko w przypadku nieprzerwanego posiadania.
Zdarza się nie raz, że posiadanie przechodzi z jednej osoby na drugą np. w wypadku dziedziczenia. Gdy dojdzie do takiej sytuacji podczas biegu zasiedzenia do okresu zasiedzenia można doliczyć czas posiadania poprzednika.
Dobra wiara
Dobra wiara posiadacza występuje wtedy, gdy z przyczyn usprawiedliwionych nie wie on o tym, że nie przysługuje mu prawo własności. Posiadaczem w dobrej wierze jest osoba, która np. nie wiedząc o tym – nabyła rzecz od osoby niebędącej właścicielem lub od osoby nie mającej zdolności do czynności prawnych.
Jak stwierdzić zasiedzenie ?
Posiadacz, który nabył własność przez zasiedzenie, może żądać aby sąd stwierdził ten fakt w orzeczeniu. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego w okręgu, którego znajduje się nieruchomość. Postanowienie wydane przez sąd stanowi podstawę wpisu prawa własności w księdze wieczystej nieruchomości.
Jeżeli masz problem prawny i szukasz rozwiązania. Skontaktuj się z nami. Każdego dnia znajdujemy korzystne rozwiązania dla Naszych Klientów.