Bernat & Wawrzyniak Kancelaria Adwokacka

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności

Po wydaniu wyroku skazującego na bezwzględną karę pozbawienia wolności skazanym często zależy by przesunąć jej odbycie w czasie. Pozostawanie na wolności umożliwia odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Jest ono stosowane przez sąd wobec skazanych którzy spełniają odpowiednie przesłanki.

Kto może skorzystać z odroczenia wykonania kary?

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że z odroczenia wykonania kary mogą skorzystać jedynie osoby skazane na bezwzględną karę pozbawienia wolności. Należy wskazać, że ta instytucja ma również zastosowanie do skazanych na karę grzywny czy karę ograniczenia wolności, gdy na skutek ich niewykonania orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności.

Kiedy należy składać wniosek o odroczenie wykonania kary ?

Pamiętać należy, że z omawianej instytucji mogą korzystać osoby które nie rozpoczęły jeszcze wykonania kary i które przebywają na wolności. Toteż koniecznym jest aby wniosek został złożony albo po uprawomocnieniu się orzeczenia albo po otrzymaniu wezwania do stawiennictwa w zakładzie karnym. Sądem właściwym do rozpoznania wniosku jest sąd, który wydał wyrok w I instancji.

Jakie przesłanki należy spełnić ?

Aby sąd zastosował odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności muszą zaistnieć przesłanki związane z sytuacją osobistą skazanego, jego stanem zdrowia ( choroba psychiczna, inna ciężka choroba) bądź trudną sytuacją rodzinną.

W jakich sytuacjach sąd musi odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności ?

Do orzeczenia odroczenia obligują sąd dwie okoliczności związane ze stanem zdrowia skazanego. Pierwszą z nich jest choroba psychiczna osoby skazanej. Aby powołać się na wspomnianą przesłankę należy tą chorobę wykazać. Istotną rolę pełni tutaj opinia biegłych lekarzy z zakresu psychiatrii. Drugą przesłanką jest wystąpienie innej ciężkiej choroby u skazanego. Chodzi tutaj o takie schorzenie, które nie może być leczone skutecznie w warunkach izolacji, a zaniechanie jego leczenie wywołało by niebezpieczeństwo dla życia skazanego.

Kiedy jeszcze możliwe jest odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ?

Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Pod pojęciem ciężkie skutki nie należy rozumieć wszystkich negatywnych oddziaływań na sytuacje rodzinną jakie niesie pozbawienie wolności. Ta kwestia w każdym przypadku jest oceniana indywidualnie. Do kręgu takich sytuacji należy np. konieczność opieki nad ciężko chorym członkiem rodziny, samotne wychowywanie dziecka.

W przypadku skazanych kobiet przesłanką do odroczenia kary pozbawienia wolności jest ciąża bądź samotne wychowywanie dziecka.

Ile trwa odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ?

W sytuacji ciężkiej choroby albo choroby psychicznej nie orzeka się okresu odroczenia bowiem następuje ono do chwili ustania przeszkody.

Z kolei w pozostałych przypadkach sąd może kilkukrotnie orzec odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności na okres łącznie jednego roku.

Dodać należy, że w stosunku do skazanych kobiet będących w ciąży bądź samotnie wychowujących dziecko odroczenie może nastąpić do ukończenie przez dziecko 3 lat.

A co w przypadku przeludnienia zakładów karnych ?

Zakłady karne borykają się z problemem przeludnienia. Jest ono kolejną przesłanką do odroczenia wykonania kary. Sąd może zastosować omawianą instytucję jedynie w przypadku gdy wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekracza roku.

Czy sąd może nałożyć jakieś obowiązki na skazanego ?

Pozostawiając skazanego na wolności sąd może nałożyć na niego obowiązki polegające na np. podjęciu starań o znalezienie pracy, zgłaszaniu się na określoną jednostkę Policji, poddaniu leczeniu i inne.

Odroczenie otwiera drogę do zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności

Zgodnie z przepisami jeżeli odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności nieprzekraczającej roku trwało przez okres co najmniej jednego roku – sąd może na wniosek skazanego warunkowo zawiesić wykonanie kary.

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie albo masz problem prawny i szukasz rozwiązania skontaktuj się z nami. Każdego dnia znajdujemy korzystne dla Naszych Klientów rozwiązania.

Similar Articles

Uchylenie się od skutkó... W praktyce zawodowej często spotykamy się ze złożeniem przez Naszych Klientów oświadczenia woli pod wpływem błędu. To dotyczy wielu czynności prawnych m.in. zawarcia umów, przyjęcia spadku czy
Spółka wodna – cz... Spółka wodna jest niepublicznÄ… formÄ… organizacyjnÄ… dziaÅ‚ajÄ…cÄ… w celu zaspakajania potrzeb dobrowolnie zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie gospodarowania wodami. Zadania spółki wodnej po 1 stycznia 2018
Prawa konsumenta Każdy z nas codziennie zawierając umowę sprzedaży nabywa pewnego rodzaju dobra. Jeżeli nie są one związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą bądź zawodową każdy kto zawiera umowę
Ubezwłasnowolnienie Dla członków rodziny podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o ubezwłasnowolnienie osoby z demencją starczą, chorobą Alzhaimera, osoby w śpiączce klinicznej czy uzależnionej jest trudnym krokiem. Z jednej
Kontakty z dzieckiem Kontakty z dzieckiem są jednym z uprawnień rodzica, który z różnych powodów nie może sprawować nad nim bieżącej opieki. Zdarza się często, że rodzic zamieszkujący z dzieckiem
Odszkodowanie za wywłasz... Inwestycje celu publicznego, w szczególności budowa dróg często wiążą się z pozbawieniem własności dotychczasowych właścicieli. Aby złagodzić skutki swojego działania Skarb Państwa musi wypłacić odszkodowanie za wywłaszczenie
Pozwolenie wodnoprawne w ... Od 1 stycznia 2018 roku zmianie ulegną przepisy dotyczące wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Z uwagi na to, iż pozwolenie wodnoprawne odgrywa istotną role dla zgodnego z prawem korzystania
Stwierdzenie nabycia spad... Z chwilą śmierci spadkodawcy jego prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na jednego bądź kilku  spadkobierców. Aby zostać spadkobiercą osoba fizyczna musi jednak spadek przyjąć. To może nastąpić
Warunkowe umorzenie postÄ... Warunkowe umorzenie postÄ™powania stanowi jeden ze Å›rodkow probacyjnych, a wiÄ™c instytucji prawa karnego polegajÄ…cej na poddaniu sprawcy próbie. IstotÄ… tej instytucji jest odstÄ…pienie od skazania i wymierzenia
Umowa kontraktacji –... Umowa kontraktacji odgrywa istotnÄ… rolÄ™ w obrocie pÅ‚odami rolnymi. Dla każdego rolnika podpisana umowa kontraktacji to szansa na pozyskanie Å›rodków finansowych i staÅ‚Ä… współpracÄ™ w zbywaniu produktów.