Dla potencjalnych spadkobierców przedsiębiorstwa w spadku istotne znaczenie posiada zachowane jego składników majątkowych oraz kontynuowanie jego działalności. W toku postępowania spadkowego prowadzenie działalności może być utrudnione pod względem realizacji zobowiązań czy wykonywania uprawnień. Dlatego też ustawodawca dostrzegając związane z tym problemy wprowadził ułatwienia by przedsiębiorstwo zachowało swoją ciągłość.
Prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku przez zarządce sukcesyjnego
Dosyć sporym ułatwieniem zabezpieczenia interesów następców prawych przedsiębiorstwa jest jego prowadzenie przez ustanowionego zarządce sukcesyjnego
więcej o zarządzie sukcesyjnym
Prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku do chwili ustanowienia zarządcy sukcesyjnego
Osobami uprawnionymi do dokonywania czynności sądowych i pozasądowych w okresie od śmierci przedsiębiorcy do ustanowienia zarządu sukcesyjnego są;
– małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w
spadku lub
– spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, albo
– spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy albo zapisobierca windykacyjny, któremu zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku.
Te podmioty uprawnione są do czynności koniecznych do zachowania majątku lub możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku, polegających w szczególności na:
– zaspokajaniu wymagalnych roszczeń lub przyjmowaniu należności, które wynikają ze zobowiązań przedsiębiorcy związanych z wykonywaniem działalności
gospodarczej, powstałych przed jego śmiercią;
– zbywaniu rzeczowych aktywów obrotowych;
– dokonywaniu czynności zwykłego zarządu w zakresie przedmiotu działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorcę przed jego śmiercią, jeżeli ciągłość tej działalności jest konieczna do zachowania możliwości jej kontynuacji lub uniknięcia poważnej szkody.
Wykonywanie zobowiązań przez przedsiębiorstwo do chwili ustanowienia zarządu sukcesyjnego
W okresie od chwili śmierci przedsiębiorcy do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego każda ze stron umowy może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia.
Druga strona umowy zawartej przez przedsiębiorcę nie może jednak powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, jeżeli osoba uprawniona do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku zaofiaruje świadczenie wzajemne. W tym przypadku termin spełnienia świadczenia drugiej strony umowy biegnie od dnia
zaofiarowania świadczenia przez osobę uprawnioną do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku.
Należy zaznaczyć, że bieg terminów spełnienia świadczenia oraz terminów do wykonania innych obowiązków lub uprawnień wynikających z umowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu w okresie od dnia śmierci przedsiębiorcy do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego, a jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony – do dnia wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego.
Prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku po ustanowieniu zarządu sukcesyjnego
Po ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego osoba pełniąca tę funkcję prowadzi sprawy przedsiębiorstwa. W ramach uprawnień może dokonywać czynności sądowych i pozasądowych w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przedsiębiorstwo w spadku a daniny publiczne
Przedsiębiorstwo w spadku jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej toteż ciążą na nim obowiązki podatkowe.
Przedsiębiorstwo w spadku a koncesje, zezwolenia i inne decyzje administracyjne
W przypadku śmierci przedsiębiorcy, decyzja związana z przedsiębiorstwem wygasa:
1) jeżeli został ustanowiony zarząd sukcesyjny – z upływem trzech miesięcy od dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego, chyba że w tym terminie został złożony
wniosek do organu administracji publicznej, który wydał decyzję związaną z przedsiębiorstwem, wniosek o potwierdzenie możliwości wykonywania tej decyzji;
2) jeżeli nie został ustanowiony zarząd sukcesyjny – z upływem sześciu miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy, chyba że w tym terminie został złożony przez właściciela przedsiębiorstwa wniosek o przeniesienie na niego decyzji administracyjnej.
W razie braku stosownych wniosków decyzje, koncesje, zezwolenia ulegają wygaśnięciu.
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na konkretne pytanie albo masz problem prawny i szukasz rozwiązania skontaktuj się z nami. Każdego dnia znajdujemy korzystne rozwiązanie da Naszych Klientów.