Od dnia 19 lutego 2018 roku do dnia 25 lutego roku w ramach tygodnia pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem udzielana jest bezpłatna pomoc prawna ofiarom przestępstw. Jej przedmiotem jest informowanie o prawach pokrzywdzonego w postępowaniu karnym i możliwości uzyskania wsparcia psychologicznego.
Pomoc pokrzywdzonym jest udzielana przez:
– sądy,
– prokuratury,
– organizacje pozarządowe,
– niektóre kancelarie adwokackie;
Prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym
Pokrzywdzony w postępowaniu karnym ma szereg uprawnień. Na każdym etapie ma możliwość działania w postępowaniu w charakterze strony (w postępowaniu sądowym po złożeniu oświadczenia o działaniu w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego). W związku tym ma możliwość składania wniosków dowodowych, odnoszenia się do oświadczeń stron oraz zeznań innych uczestników postępowania.
Ważnym uprawnieniem pokrzywdzonego przestępstwem jest możliwość żądania od sprawcy naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem lub zaośćuczynienia za doznaną krzywdę i cierpienie.
Pokrzywdzony ma również wpływ na treść rozstrzygnięcia w sprawie, może on bowiem wnioskować o zawarcie w sentencji zobowiązania sprawcy do pewnego zachowania np. zakazu kontaktowania się, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego.
Kolejnym ważnym instrumentem dla pokrzywdzonćgo, działająego na danym etapie postępowania w charakterze strony jest mozliwość zaskarżania niekorzystnych dla niej orzeczeń organów prowadzących postępowanie.
Idea tygodnia pomocy ofiarom przestępstw
Idea tygodnia pomocy ofiarom przestępstw zrodziła się w 2000 roku i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
W związku z powyższym zespół Kancelarii przygotował broszurę informacyjną, w której zwięźle zostały omówione prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym.