Podział majątku wspólnego polega na zniesieniu współwłasności ułamkowej powstałej na skutek rozwodu, separacji czy rozdzielności majątkowej. Jego celem jest uregulowanie statusu składników majątkowych i dokonanie rozliczeń między małżonkami.
Czym jest majątek wspólny ?
Majątek wspólny jest to majątek zgromadzony przez małżonków w czasie trwania wspólności małżeńskiej.
Do niego należą przede wszystkim ruchomości i nieruchomości które zostały nabyte przez małżonków w czasie trwania małżeństwa. W skład majątku wspólnego wchodzą inne składniki np. wynagrodzenie za pracę, dochody z innej działalności zarobkowej czy też dochody z majątku wspólnego.
Majątek wspólny a majątek osobisty
Oprócz majątku wspólnego każdy z małżonków posiada majątek osobisty.
W jego skład wchodzą przedmioty, które zostały m.in.
– nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego,
– uzyskane w drodze dziedziczenia, zapisu lub darowizny,
– służące wyłącznie zaspakajaniu osobistych potrzeb jednego z małżonków,
– uzyskane z tytułu nagrody,
– nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba, że przepis stanowi inaczej.
Podział majątku wspólnego po rozwodzie
Podział majątku wspólnego po rozwodzie może być dokonany umownie bądź sądownie.
Gdy strony są zgodne co do podziału majątku mogą samodzielnie sporządzić umowę i dokonać rozliczeń między sobą. Należy jednak pamiętać, że dokonując podziału nieruchomości umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Innym sposobem jest podział majątku w drodze postępowania sądowego.
Postępowanie o dział majątku wspólnego
Postępowanie przed sądem jest wszczynane na wniosek jednego z małżonków. We wniosku małżonek powinien wskazać elementy majątku wspólnego i zaproponować sposób podziału. Oczywiście strony mogą zawrzeć przed sądem ugodę w przedmiocie działu majątku.
W przypadku braku ugody sąd może przyznać wskazane przez strony elementy majątku wspólnego na własność jednemu z małżonków z obowiązkiem lub bez obowiązku spłaty drugiego. Sąd może niekiedy zarządzić sprzedaż rzeczy. Dzieje się tak gdy żaden z małżonków nie chce danej rzeczy bądź gdy żaden nie jest w stanie spłacić drugiego małżonka po przyjęciu rzeczy na własność.
Podział majątku wspólnego po rozwodzie a nakłady
Dokonując podziału majątku nie można zapomnieć o rozliczeniu nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny.
Podziałowi majątku podlegają również nakłady dokonane z majątku wspólnego na majątek osobisty.
Nierówne udziały w majątku wspólnym
Zdarza się, że w czasie trwania małżeństwa tylko jeden małżonek dba o przyrost majątku wspólnego. W takim wypadku w podziale majątku można żądać ustalenia nierównych udziałów. Należy jednak pamiętać, że taki podział majątku uzależniony jest od wykazana ważnych powodów,w szczególności negatywnych postaw drugiego małżonka w zakresie gromadzenia majątku.
W jednym ze swoich orzeczeń Sąd Najwyższy uznał, że brak wsparcia małżonka przejmującego na siebie ciężar utrzymania rodziny i tworzenia majątku wspólnego oraz zdrada i pozostawienie go z problemami finansowymi stanowią ważne powody do orzeczenia nierównych udziałów.
Postanowienie SN z dnia 10 stycznia 2019 roku
Przeczytaj także:
Rozdzielność majątkowa
Jeżeli masz problem prawny i szukasz rozwiązania skontaktuj się z nami. Każdego dnia znajdujemy korzystne rozwiązania dla Naszych Klientów.