Kontakty z dzieckiem są jednym z uprawnień rodzica, który z różnych powodów nie może sprawować nad nim bieżącej opieki. Zdarza się często, że rodzic zamieszkujący z dzieckiem utrudnia kontakty drugiemu rodzicowi. To prowadzi niekiedy do wyeliminowania jednego rodzica z życia dziecka i negatywnie może wpłynąć na jego rozwój. Aby temu zapobiec koniecznym jest uregulowanie kontaktów w drodze ugody bądź w drodze postępowania sądowego.
Co obejmują kontakty z dzieckiem ?
Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności:
– przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu)
– bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji,
– korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Uregulowanie kontaktów z dzieckiem przed sądem
Każdy z rodziców może złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. We wniosku koniecznym jest zaproponowanie sposobu w jaki miałyby się one odbywać. Rodzic powinien wskazać dni i godziny kontaktów, określić miejsce kontaktów czy też sposób zabierania dziecka na kontakt i odwiezienia dziecka po spotkaniu.
Sąd po zbadaniu sprawy i uwzględnieniu dobra dziecka ureguluje kontakty w drodze postanowienia. W czasie postępowania niekiedy powstaje potrzeba powołania opinii biegłych na okoliczności związane z częstością i sposobem w jaki miałby odbywać się kontakty z dzieckiem.
Kontakty z dzieckiem, a ugoda przed mediatorem
Kontakty z dzieckiem mogą zostać uregulowane w drodze ugody zawartej przed mediatorem. Taka ugoda może być za zgodą stron zatwierdzona przez sąd i wówczas ma moc orzeczenia sądowego. W związku z tym podlega wykonaniu w drodze egzekucji.
Wykonywanie orzeczenia o kontaktach z dzieckiem
Gdy zapadnie orzeczenie bądź strony zawrą ugodę na każdym z rodziców ciąży obowiązek wykonywania kontaktów z dzieckiem. To oznacza, że rodzic opiekujący się na co dzień dzieckiem nie może przeszkadzać w kontaktach drugiemu z rodziców i powinien dziecko na spotkanie przygotować. Z kolei rodzic spotykający się z dzieckiem powinien przychodzić na spotkania i przestrzegać terminów.
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Niekiedy rodzic wbrew orzeczeniu określającemu kontakty z dzieckiem nadal je utrudnia. W takiej sytuacji prawo rodzinne przewiduje możliwość ukarania rodzica za utrudnianie kontaktów i nałożenie na taką osobę kary pieniężnej.
Ograniczenie kontaktów z dzieckiem
Kodeks rodzinny przewiduje możliwość ograniczenia kontaktów z dzieckiem, ponieważ czasami mogą one naruszać dobro dziecka. To może mieć miejsce np. w sytuacji gdy rodzic prezentuje zachowania mogące mieć demoralizujący wpływ na dziecko, nie daje rękojmi należytej opieki nad dzieckiem. Z tego względu sąd może zezwolić na kontakty w obecności kuratora czy też zakazać spotkań.
Zmiana orzeczenia o kontaktach z dzieckiem
Zarówno ugoda jak i postanowienie sądu określające kontakty z dzieckiem mogą zostać zmienione. Dzieje się tak, ponieważ w miarę upływu czasu zmieniają się okoliczności np. dziecko dorasta. Z racji tego kontakty z dzieckiem należy dostosować do aktualnych potrzeb dziecka i rodzica.
Zobacz także:
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na konkretne pytanie albo masz problem prawny i szukasz rozwiązania skontaktuj się z nami. Każdego dnia znajdujemy odpowiednie rozwiązanie dla Naszych Klientów.