W toku eksploatacji instalacji objętej pozwoleniem zintegrowanym może powstać konieczność zmiany sposobu jej funkcjonowania bądź jej rozbudowy. Dla zgodnego z prawem dokonania tych działań niezbędna jest niekiedy zmiana pozwolenia zintegrowanego.
Czy prowadzący instalację musi zgłosić rozbudowę albo zmianę sposobu jej funkcjonowania ?
Podmiot prowadzący instalacje jest zobligowany do zgłoszenia organowi planowanych zmian w instalacji przed ich dokonaniem. Po wykonaniu powyższego obowiązku organ może stwierdzić, że planowana zmiana w instalacji wymaga zmiany niektórych warunków wydanego pozwolenia zintegrowanego. W związku z tym informuje prowadzącego instalację o konieczności złożenia wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego.
Zamiast poinformowania podmiot może od razu złożyć wniosek
Zamiast składania wyżej wymienionej informacji, prowadzący instalację może od razu złożyć wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego. Jest to zasadne w przypadku, gdy planowana zmiana w instalacji ma charakter istotny, czyli w szczególności zwiększana skala działalności wynikająca z tej zmiany, sama w sobie, kwalifikowałaby ją jako rodzaj instalacji mogącej powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.
Lista instalacji wymagajÄ…cych pozwolenia zintegrowanego.
Inne przypadki stanowiące przesłankę do złożenia wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego
Podmiot prowadzący instalacje jest zobowiązany do złożenia wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego gdy:
– zamierza prowadzić badania nad nowÄ… technikÄ…, przez którÄ… rozumie siÄ™ nowÄ… technikÄ™ w dziaÅ‚alnoÅ›ci przemysÅ‚owej, której zastosowanie mogÅ‚oby zapewnić wyższy lub co najmniej ten sam poziom ochrony Å›rodowiska i wiÄ™kszÄ… oszczÄ™dność kosztów niż obecnie istniejÄ…ce najlepsze dostÄ™pne techniki, o ile bÄ™dzie ona mogÅ‚a mieć zastosowanie na skalÄ™ przemysÅ‚owÄ…;
– wezwaÅ‚ go do tego organ wÅ‚aÅ›ciwy do wydania pozwolenia zintegrowanego w wyniku dokonanej analizy wydanego pozwolenia zintegrowanego po publikacji w Dzienniku UrzÄ™dowym Unii Europejskiej konkluzji BAT odnoszÄ…cych siÄ™ do głównej dziaÅ‚alnoÅ›ci danej instalacji;
– wezwaÅ‚ go do tego organ wÅ‚aÅ›ciwy do wydania pozwolenia zintegrowanego w rezultacie analizy dokonywanej obowiÄ…zkowo raz na 5 lat, lub gdy zmieniÅ‚o siÄ™ oddziaÅ‚ywanie instalacji na Å›rodowisko (w porównaniu do tego okreÅ›lonego w wydanym pozwoleniu), lub jeżeli nastÄ…piÅ‚a zmiana w najlepszych dostÄ™pnych technikach, pozwalajÄ…ca na znaczne zmniejszenie wielkoÅ›ci emisji bez powodowania nadmiernych kosztów, lub wynika to z potrzeby dostosowania eksploatacji instalacji do zmian przepisów o ochronie Å›rodowiska.
Co powinien zawierać wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego ?
Wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego zawiera informacje podawane we wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie instalacji i wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego, mające związek z planowanymi zmianami.
Gdzie należy składać wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego ?
Wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego należy złożyć do organu ochrony środowiska, właściwego do wydania pozwolenia zintegrowanego. O właściwości organu przesądza kwalifikacja instalacji objętej pozwoleniem zintegrowanym po dokonaniu zamierzonych zmian w instalacji lub po zmianie przepisów prawa przesądzających o właściwości organów. Jeżeli pozwolenie zintegrowane było wydane przez starostę, lecz zakres planowanych zmian w instalacji kwalifikuje ją jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, to wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego należy złożyć do marszałka województwa.
Bez opłaty skarbowej i rejestracyjnej zmiana pozwolenia nie będzie możliwa
Wnioskodawca ubiegający się o uzyskanie zmiany pozwolenia zintegrowanego zobowiązany jest do uiszczenia opłaty skarbowej oraz opłaty rejestracyjnej.
OpÅ‚ata skarbowaÂ
Opłata skarbowa za zmianę pozwolenia zintegrowanego wynosi 50% stawki jak za wydanie pozwolenia zintegrowanego. Jest ona należna w przypadku, gdy zmiana pozwolenia dotyczy rozszerzenia zakresu działalności i może wynosić:
– 1005,50 zÅ‚. – gdy zmieniane pozwolenie zwiÄ…zane jest z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ…;
– 253,00 zÅ‚. – gdy zmieniane pozwolenie pozostaje w zwiÄ…zku z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… prowadzonÄ… przez podmioty prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność wytwórczÄ… w rolnictwie, mikroprzedsiÄ™biorców oraz maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców;
– 253,00 zÅ‚. – w pozostaÅ‚ych przypadkach zmiany pozwolenia zintegrowanego.
Natomiast, jeżeli zmiany w pozwoleniu zintegrowanym nie dotyczą rozszerzenia rodzaju działalności to opłata skarbowa wyniesie 10,00 zł.
Opłata rejestracyjna
Opłata ta wynosi 50% opłaty rejestracyjnej, która byłaby wymagana w przypadku wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego dla tej instalacji. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia tej opłaty.
Opłaty rejestracyjnej nie uiszcza się w przypadku:
– skÅ‚adania wniosku o zmianÄ™ pozwolenia zintegrowanego skÅ‚adanego w celu prowadzenia badaÅ„ nad nowÄ… technikÄ…,
– wniosku skÅ‚adanego w zwiÄ…zku z decyzjÄ… wÅ‚aÅ›ciwego organu ochrony Å›rodowiska, wzywajÄ…cego prowadzÄ…cego instalacjÄ™ do wystÄ…pienia z wnioskiem o zmianÄ™ pozwolenia zintegrowanego po analizie pozwolenia zintegrowanego przeprowadzonej po opublikowaniu w Dzienniku UrzÄ™dowym Unii Europejskiej konkluzji BAT odnoszÄ…cych siÄ™ do głównej dziaÅ‚alnoÅ›ci danej instalacji,
– wniosku skÅ‚adanego w zwiÄ…zku z decyzjÄ… wÅ‚aÅ›ciwego organu ochrony Å›rodowiska, wzywajÄ…cego prowadzÄ…cego instalacjÄ™ do zÅ‚ożenia wniosku o zmianÄ™ pozwolenia zintegrowanego w rezultacie: analizy dokonywanej obowiÄ…zkowo co 5 lat, lub gdy zmieniÅ‚o siÄ™ oddziaÅ‚ywanie instalacji na Å›rodowisko lub jeżeli nastÄ…piÅ‚a zmiana w najlepszych dostÄ™pnych technikach, pozwalajÄ…ca na znaczne zmniejszenie wielkoÅ›ci emisji bez powodowania nadmiernych kosztów, lub wynika to z potrzeby dostosowania eksploatacji instalacji do zmian przepisów o ochronie Å›rodowiska.
Jak przebiega postępowanie ?
Procedura wydawania zmienionego pozwolenia zintegrowanego jest analogiczna do postępowania o pozwolenie zintegrowane.
Przeczytaj także:Â
Konsekwencje naruszenia warunków pozwolenia zintegrowanegoÂ