Opłaty za usługi wodne stanowią obecnie jeden z głównych problemów w działalności podmiotów korzystających z usług wodnych, w szczególności przedsiębiorstw komunalnych. Dosyć duże wątpliwości często pojawiają się przy zasadności obciążenia podmiotu opłatą, przyjętym sposobie jej wyliczenia czy składania reklamacji. Dlatego warto przyjrzeć się opłatom za usługi wodne i wiedzieć jak bronić się przed ich nadmierną wysokością.
Czym są opłaty za usługi wodne ?
Opłaty za usługi wodne stanowią instrument ekonomiczny służący gospodarowaniu wodami w związku zapewnieniem  możliwości korzystania z wód w zakresie wykraczającym poza zakres powszechnego korzystania z wód, zwykłego korzystania z wód oraz szczególnego korzystania z wód.
Opłaty za usługi wodne uiszcza się za:
1) pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych;
2) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi;
3) odprowadzanie do wód:
a) wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do
odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych
miast,
b) wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast;
4) pobór wód podziemnych i wód powierzchniowych na potrzeby chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych;
5) wprowadzanie do wód lub do ziemi ścieków z chowu lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych.
Dodać należy, ze opłatę za usługi wodne uiszcza się także za:
1) zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej;
2) wydobywanie z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu.
Z czego składa się opłata za usługi wodne ?
Opłata za usługi wodne za pobór wód składa się z opłaty stałej oraz opłaty zmiennej uzależnionej od ilości
wód pobranych. Z kolei opłata za usługi wodne za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi składa się z opłaty stałej oraz opłaty zmiennej zależnej od ilości i jakości ścieków wprowadzanych w ramach pozwolenia wodnoprawnego albo pozwolenia zintegrowanego.
Należy zauważyć, że niekiedy opłaty za usługi wodne będą składały się wyłącznie z opłaty stałej albo zmiennej np. w przypadku poboru wód powierzchniowych na cele rolnicze lub leśne związane z nawadnianiem gruntów nie uiszcza się opłaty stałej.
Kto i w jakiej formie ustala opłaty za usługi wodne ?
W myÅ›l przepisów prawa wodnego organem wÅ‚aÅ›ciwym do ustalania opÅ‚at za usÅ‚ugi wodne sÄ… Wody Polskie – ZarzÄ…dy Zlewni.
Opłaty stałe za usługi wodne są ustalane i przekazywane w formie informacji rocznej podmiotom zobowiązanym do ich uiszczenia podając sumy za poszczególne kwartały danego roku.
Z kolei w sytuacji opłat zmiennych Wody Polskie ustalają ich wysokość w zależności od ilości poboru wody podziemnej lub powierzchniowej, ilości odprowadzonych wód roztopowych, ilości odprowadzonych ścieków z uwzględnieniem jednostkowej stawki opłaty określonej w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Wodnej.
Ustalenie ilości pobranych wód podziemnych lub wód powierzchniowych lub ilości ścieków wprowadzanych do
wód lub do ziemi odbywa się na podstawie odczytu wskazań przyrządów pomiarowych lub na podstawie danych
z systemów pomiarowych. Zgodnie z przepisami prawa wodnego odczytu powinien dokonywać pracownik Wód Polskich. Należy dodać, że w powyższe urządzenia pomiarowe podmioty korzystające z usług wodnych powinny zostać wyposażone przez Wody Polskie. Do dnia dzisiejszego jeszcze nie podjęto w tym celu działań, zaś wysokość opłat jest ustalana w oparciu o dane przekazane przez zobowiązanych.
Wysokość opłat zmiennych Wody Polskie przekazują podmiotom obowiązanym do ponoszenia opłat za usługi wodne, w formie informacji, zawierającej także sposób obliczenia.
Ważne
Od dnia 1 stycznia 2019 roku przy opłatach za usługi wodne za kolejne lata podmioty, którym przekazano informację o wysokości opłaty nie będą musiały uiszczać opłaty jeżeli nie przekracza ona 20 zł.
Jaki jest termin wniesienia opłaty ?
Opłatę stałą wnosi się na rachunek bankowy Wód Polskich w 4 równych ratach kwartalnych nie później niż do końca miesiąca następującego po upływie każdego kwartału.  W przypadku braku wpłaty organ wydaje decyzję w której określa wysokość opłaty stałej.
Czy od ustalonej opłaty za usługi wodne można się odwołać ?
Jeżeli podmiot, któremu przekazano informacjÄ™ o wysokoÅ›ci opÅ‚aty nie zgadza siÄ™ z jej wysokoÅ›ciÄ… powinien zÅ‚ożyć reklamacjÄ™. ReklamacjÄ™ skÅ‚ada  siÄ™ do organu ustalajÄ…cego opÅ‚atÄ™ w terminie 14 dni od dnia dorÄ™czenia informacji. Należy mieć na uwadze, że wniesienie reklamacji nie wstrzymuje wykonania obowiÄ…zku zapÅ‚aty. W przypadku uwzglÄ™dnienia reklamacji Wody Polskie wydajÄ… nowÄ… informacjÄ™ wraz ze sposobem obliczenia opÅ‚aty i zwraca siÄ™ uiszczonÄ… różnicÄ™. W sytuacji nieuwzglÄ™dnienia reklamacji wydaje siÄ™ decyzjÄ™ okreÅ›lajÄ…cÄ… opÅ‚atÄ™. Ta decyzja podlega zaskarżeniu do Wojewódzkiego SÄ…du Administracyjnego.Â
Niekorzystanie z pozwolenia wodnoprawnego a opłaty za usługi wodne
Niekiedy opłatą za usługi wodne może zostać obciążony podmiot, który nie korzysta już z pozwolenia wodnprawnego np. na pobór wód podziemnych czy też nie odprowadzanie wód opadowych. W takiej sytuacji niewątpliwie należy złożyć reklamacje i poinformować właściwy organ o aktualnym stanie faktycznym. Dosyć powszechnym problemem jest niekorzystanie w rzeczywistości z pozwolenia wodnoprawnego np. z powodu niezrealizowanej inwestycji i obciążanie inwestorów, którzy wcześniej uzyskali pozwolenie wodnoprawne. W przypadku braku uwzględnienia reklamacji należy skierować skargę do sądu administracyjnego.
Zobacz także:
Pozwolenie wodnoprawne w nowym prawie wodnym;Â
Naruszenie stosunków wodnych;
Jeżeli masz problem prawny i szukasz rozwiązania skontaktuj się z nami. Każdego dnia znajdujemy korzystne rozwiązania dla Naszych Klientów.