Zdarzyć się niekiedy może, że osoba posiadająca sąsiedni grunt swoim zachowaniem doprowadzi do zmiany kierunku czy też natężenia odpływu wód opadowych lub roztopowych znajdujących się na jego działce. To oczywiście stanowi naruszenie stosunków wodnych i często prowadzi do powstania szkód na sąsiednim gruncie. Aby przeciwdziałać takim zdarzeniom przepisy prawa wodnego i cywilnego regulują postępowanie mające na celu usunięcia naruszenia i przywrócenia stanu pierwotnego.
Kiedy mamy do czynienia z naruszeniem stosunków wodnych ?
Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usuwania przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie na skutek przypadku lub działania osób trzecich.
W razie braku wykonywania tych obowiązków może dojść do:
– zmiany kierunku wód ze szkodą na grunt sąsiedni,
– zmiany natężenia odpływu znajdujących się gruncie wód opadowych lub roztopowych ze szkodą na grunt sąsiedni;
– zmiany kierunku odpływu wód ze źródeł;
– odprowadzania wód oraz wprowadzania ścieków na grunty sąsiednie.
Jak wszcząć postępowanie o naruszenie stosunków wodnych ?
W przypadku naruszenia stosunków wodnych ze szkodą dla gruntu właściciel gruntu może złożyć wniosek do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o wszczęcie postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych.
Ważne
Postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych nie wszczyna się, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym
właściciel gruntu sąsiedniego dowiedział się o szkodliwym oddziaływaniu na jego grunt.
Jak przebiega postępowanie o naruszenie stosunków wodnych ?
Po wszczęciu postępowania organ administracyjny zbiera dowody, którymi mogą być zeznania świadków, dokumentacja fotograficzna. Dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie będzie miało przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego hydrologa. Po jego wyznaczeniu dokona on oględzin nieruchomości i sporządzi opinię hydrologiczną.
W jaki sposób kończy się postępowanie o naruszenie stosunków wodnych ?
Gdy postępowanie administracyjne się zakończy wójt, burmistrz, prezydent miasta wyda decyzje. Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie zostanie wydana decyzja nakazująca przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zabezpieczających we wskazanym terminie.
Czy od decyzji można się odwoływać ?
Na decyzję kończącą postępowanie można wieść odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Co jeszcze można zrobić ?
Jeżeli w wyniku naruszenia stosunków wodnych doszło do wyrządzenia szkody na sąsiednim gruncie posiadacz poszkodowanego gruntu może żądać naprawienia szkody w postaci odszkodowania.
Odszkodowania można dochodzić na drodze postępowania cywilnego.
Przeczytaj także:
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na konkretne pytanie albo masz problem prawny i szukasz rozwiązania skontaktuj się z nami. Każdego dnia znajdujemy korzystne rozwiązania dla Naszych Klientów.